Dobór odpowiedniego wina do potrawy - jak tego dokonać i czy to takie trudne?

Jakie wino podać do jakiego dania? Sztuka podawania właściwego wina do konkretnych rodzajów potraw jest niezwykle ważnym elementem naszego życia kulinarnego. Niestety bardzo często przez nieumiejętność właściwego doboru cierpią zarówno entuzjaści wina, jak i smakosze. Niemal we wszystkich mediach czytanych mnóstwo jest precyzyjnych reguł porządkujących tę dziedzinę. Autorzy tych poradników za wszelką cenę starają się nam wmówić, że niedobranie idealnego wina do posiłku jest grzechem. Rezultaty przyswajania takich poradników bardzo łatwo przewidzieć. Gospodarze zamiast cieszyć się obiadem czy kolacją, martwi się, że nieodpowiednio dobrali wino do podanej potrawy.

Jeśli znamy podstawowe smaki dań, które mają zostać podane, wybór odpowiedniego wina nie powinien być problemem. Wino Chardonnay jest świetnym wyborem do wszelkich śmietanowych i maślanych sosów do ryby, homara, a nawet kurczaka lub cielęciny. Smak wina będzie pasował do takich potraw dlatego, że maślane i waniliowe aromaty pojawiają się właśnie w pełniejszych, bogatszych i bardziej zmysłowych rodzajach win Chardonnay. Z drugiej strony przydymiony Souvignon Blanc lub Pouilly Femé z doliny Loary jest idealnym dodatkiem do sałatek przybranych ziołami i kawałkami ryby lub skorupiaków z rusztu. Z tego samego powodu stek au poivre w brunatnym sosie śmietanowym z jego intensywnymi, pikantnymi aromatami i złożonymi smakami wręcz prosi się o bogate w smaku pieprzowe wino z doliny Rodanu, na przykład Châteauneuf du Pape lub Gigondas.

Jeżeli dobór odpowiedniego wina do posiłku nadal stanowi pewien problem, dobrym rozwiązaniem może być nauczenie się kilku najlepszych i najgorszych z możliwych kombinacji. Pewne kombinacje wina i potraw o kontrastujących ze sobą smakach mogą okazać się naprawdę wspaniałe. Najlepszym przykładem może być słodkie, kremowe Sauternes w połączeniu ze słonym, starym stiltonem lub roquefortem. W niektórych przypadkach kombinacja dwóch przeciwstawnych sobie smaków może być niezapomnianym przeżyciem kulinarnym. Inną świetną kombinacją może być alzacki Gewurztraminer i Riesling z kuchnią indyjską lub chińską. Zestawienie słodko-kwaśnych smaków kuchni orientalnej świetnie pasuje do alzackiego wina. W celu degustacji można odwiedzić pobliski sklep z winem, a wtedy na pewno każdy wybierze odpowiedni smak i aromat.

dodatkiem do sałatek